Kérjük, hogy a konyhapanel telepítése előtt figyelmesen olvasd el a tájékoztatót, telepítési útmutatást!
A konyhapanelek egy 120 fokig hőálló speciális műanyagból készülnek. Természetes tulajdonságuk, hogy hő hatására van tágulásuk és zsugorodásuk még szobahőmérsékleten is, ami szabad szemmel nem látható, de mégis a használat során végbemenő folyamat. (Hasonlóelven működik a fizika törvényei alapján, mint például a dilatáció.)
Minden anyag reagál a környezet hőmérsékletére. Ezt a konyhapanel esetében úgy kell elképzelni, hogy minél magasabb a hőmérséklet a konyhában, tehát minél melegebb van, annál nagyobb a konyhapanel fizikai mérete. A tágulás átlagos mértéke 0.065 mm/m°K. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a téli és a nyári konyhai hőmérsékletet alapul véve egy 2 méteres panel méretváltozása akár 1,5-2 mm is lehet. Ezért nagyon fontos, hogy a konyhapaneleknek biztosítani kell szabad helyet a hőtáguláshoz.
A hátfalak telepítésekor az illesztéseknél a széleken, valamint a konyhaszekrény és a panelek között hagyni kell pár mm távolságot.
Továbbá be kell tartani a választott telepítési mód előírásait arra vonatkozóan, hogy milyen sűrűn és hol kell megfúrni vagy megragasztani a konyhapaneleket.
Emellett arra is kell ügyelni, hogy telepítés előtt a konyhapanelt kiterítve a telepítés helyszínén kell legalább 24 órát tároljuk, hogy a konyhapanel fel tudja venni az adott helyiség hőmérsékletét.
A fent részletezett hatások miatt nagyon fontos, hogy a konyhai falburkoló panelek szerelése mindig az adott felhasználási terület/felület tulajdonságaihoz igazodjon.
Két szerelési típus közül lehet választani: ragaszthatjuk, vagy fúrással szerelhetjük a konyhapaneleket.
Egyszerre ne használd mindkét telepítési típust!
Az alábbi leírásban igyekszünk segíteni, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb telepítési módot.
Nagyon sokféle környezeti hatás, különböző faltípus és tűzhely, mind-mind máshogy reagál egy-egy hőváltozásra. Mielőtt megkezded a telepítést vizsgáld meg, hogy számodra melyik szerelési módszer a leghatékonyabb és legtartósabb, ezzel a leghosszabbra kitolva konyhapaneled teljes pompáját.
Csavarozással történő falhoz rögzítés inox csavartakaróval:
Az egyik szerelési mód a konyhapanelek csavarozással történő falhoz rögzítése.
Itt fontos megjegyezni, hogy a konyhapanel egy speciális műanyag, így nyugodtan lehet fúrni, hiszen az üveggel ellentétben nem reped. A rögzítési pontoknak kb 60 cm távolságra kell lenniük egymástól.
A konyhapanel fúrásához használt fúrófej átmérője legalább két milliméterrel legyen nagyobb a csavar átmérőjéhez képest. Vigyázz, hogy a csavarokat soha ne szorítsd nagyon meg, épp csak annyira, hogy a panelt biztonságosan tartsák, ezzel biztosítva szabad mozgásteret a panelnek a hőtáguláshoz.
Csavarozással történő rögzítéskor a paneleket sokkal egyszerűbben tudod cserélni a későbbiekben a panel sérülése nélkül, és akár újra máshova is felszerelheted.
Amennyiben használsz vízvetőt, úgy a konyhapanel alján csavarozás nem szükséges, mert a vízvető elegendő tartást biztosít.
A nagyobb méretű panelek esetében miután a hőtágulás mértéke nagyobb, a csavarozással történő telepítés biztonságosabb megoldás. A csavarokra egy 12 mm-es rozsdamentes acél (inox) csavartakaró kerül, amely nem csak esztétikus, de ellenáll a szennyeződéseknek, a korróziónak és a magas hőmérsékletnek is. A kis méretű inox csavartakaró exkluzív, modern és elegáns megjelenést biztosít, amely szinte bármilyen konyhapanelhez és konyhába illik.
A csavarozással történő rögzítés előnyei:
- egyszerűen cserélhető a konyhapanel sérülése nélkül
- áthelyezés után újra, máshová is felhasználható
- exkluzív és modern megjelenés inox csavartakaróval
- telepítést követően a konyha egyből használatba vehető
- nagyobb méretű panelek esetében biztonságosabb megoldás
A konyhapanel ragasztással történő rögzítése:
A konyhapanel telepítése történhet ragasztással is.
Ehhez a Soudal Fix All Crystal terméket kell használnunk, mely műanyagokkal, PVC-vel és összességében minden anyaggal tökéletes tapadást biztosít. Azonban ebben az esetben is fontos számításba vennünk a másik fogadó anyag, tehát a falfelület (csempe, lambéria, gipszkarton, beton, MDF, üveg, stb.) porózusságát, nedvszívó képességét, a helyiség hő- és páratartalmát, illetve a ragasztóra is gyakorolt környezeti hatásokat.
Ne használj általunk nem ajánlott ragasztót,szilikont!
Az apró, maximum ötforintos-nagyságú ragasztási pontoknak a panel szélétől 2-3 cm távolságra és egymástól minimum 30 cm távolságra kell lenniük. Középre soha nem szabad ragasztót tennünk.
Ennél a szerelési típusnál is nagyon fontos, hogy ne legyen sem túl sűrű, sem túl ritka a rögzítési pontok távolsága, hiszen a túl sok és túl sűrű ragasztási pont foltokat eredményezhet a konyhapanel színoldalán, mert nincs a panelnek elegendő helye a fent említett hőtáguláshoz. Vízvető használata esetén a konyhapanel alsó részét nem szabad megragasztani.
Ha a ragasztás mellett döntesz, fontos azt is figyelembe
venni, hogy a konyhapanelünket már utólag nem fogjuk tudni mozgatni a kép sérülése nélkül, és a panel esetleges eltávolításakor sérülhet a falfelület is, illetve a konyhapanelt újra máshol már nem tudjuk majd felhasználni.
A ragasztással történő rögzítés előnyei:
- láthatatlan rögzítés
- a telepítéshez nem szükséges szerszám (fúró)
Ebben a tájékoztatóban leírt útmutatások a kísérleteink, illetve tapasztalataink eredményei és jóhiszeműen terjesztettük elő.
A felszerelés módját minden esetben a vásárlónak kell eldöntenie a saját falfelületeinek és felhasználási szokásainak ismeretében.
Telepítési hibák:
- Túlragasztás. Ne ragaszd meg a telepítési útmutatóban leírtaknál jobban a panelt! A panel túl sűrűn és /vagy nagyobb pontokban, középen vagy több helyen való megragasztása esztétikai hibákat eredményezhet a panel színoldalán a rögzítési pontoknál.
- Többféle rögzítési mód együttes használata. Ne használj többféle rögzítési módot! Csavarral és ragasztóval együttesen történő rögzítés esztétikai hibákat eredményezhet a panel színoldalán a rögzítési pontoknál.
- Vízvető alatt ragasztó használata. Ne használj ragasztót a vízvetőnél! A vízvető alatt lévő ragasztási pontok esztétikai hibákat eredményezhetnek a panel színoldalán a rögzítési pontoknál a vízvető rászorítása miatt.
- Panel szilikonnal vagy egyéb tömítővel történő körbehúzása esztétikai hibákat eredményezhet a panel színoldalán a rögzítési pontoknál. Ne húzd körbe a panelt szilikonnal vagy ragasztóval!
- Csavarozással történő rögzítés esetén a csavarok túlhúzása, vagy annak be nem tartása, hogy a furat 2 milliméterrel nagyobb legyen a csavar átmérőjéhez képest. Ne húzd túl a csavarokat! Alkalmazz megfelelő méretű furatokat!
- Védőfólia utólagos eltávolítása a felragasztást követően. Minden esetben felszerelés előtt távolítsd el a védőfóliát! A húzó mozdulat hatására esztétikai hibákat eredményezhet a panel színoldalán a rögzítési pontoknál.
- Használatbavétel a ragasztó kötési ideje előtt. Ne vedd használatba a frissen telepített konyhapanelt!
- Dobozban való hosszas tárolás hengerben. Ne tárold a dobozban a feltekert konyhapanelt! Kis mértékben ívesen elváltozhat a konyhapanel, amely később a telepítésnél okozhat problémát. Ebben az esetben csak csavarozással lehetséges a konyhapanel telepítése.
- Tűzhelyhez széléhez túl közeli telepítés. Minden esetben tartsd be a telepítési távolságot!
- Telepítés előtt a 24 órás telepítés helyszínén történő tárolási idő elmulasztása és azonnali szerelés. Tartsd be a helyszíni tárolás idejét telepítés előtt! Például télen behozzuk az autóból 1-2 fokból a 23 fokos konyhába és egyből 24 órán belül megkezdjük a telepítést.
A konyhapanel hátulján egy egybefüggő vinyl réteg található. Ha a fenti hibák közül valamelyiket elköveted akár csak a panel egy részén akkor ez kihat az egész felületre és a teljes vinyl réteg elmozdulását eredményezi, ezáltal foltok keletkeznek a ragasztási pontoknál.
Ebben a tájékoztatóban leírt útmutatások a kísérleteink, illetve tapasztalataink eredményei és jóhiszeműen terjesztettük elő. A felületek és a panel megmunkálásának, vágásának, felszerelésének különbözősége és a lehetséges alkalmazások nagy száma miatt, amelyek ellenőrzési körünkön kívül esnek, nem vállalunk felelősséget a kapott eredményekért sem a vágás, sem a ragasztás tekintetében. A felszerelés módját minden esetben a vásárlónak kell eldöntenie a saját falfelületeinek és felhasználási szokásainak ismeretében.
Minőségbeli kifogással a kézhezvételtől számított 48 órán belül élhetsz. Ha később szeretnéd felszerelni a panelt mindenképpen húzd le a fóliát és ellenőrizd a terméket. (lehúzás után visszasimítható) A terméket nem szabad a dobozban összetekert állapotában tárolni. Felragasztott, levágott, kifúrt terméket semmilyen esetben sem cserélünk ki.